Auktion i Lohärad bygdegård lördag 13 oktober kl 11:00

Visning från kl 10:00.
Mindre dödsbo från Norrtälje samt div inlämnat gods, bl a:

Klädhängare Tree Swedese, matgrupp allmogestil med slagbord och 4 stolar, matbord, soffbord, gult allmogeskåp m.fl. skåp, par karmstolar, div fåtöljer, piedestaler, gjutna trädgårdsbord m.fl. möbler. Taklampor bl.a. kristallampa, bords- och golvlampor, speglar.

Div. design bl.a. Lisa Larsson, Gunnar Nylund, Alvar Alto, Ulrica Hydman-Vallien, Erik Höglund, Josef Frank. Trägubbe Husman, sign. 1984. Vävnad Maija Kolsi-Mäkelä, röllakansmatta, märkt IS (Ingegerd Silow), div textil.

Besman märkt 1765, koppartunna, tennstånkor, vaser Norrtelje, div allmoge, kuriosa.

Delar julservis Gustavsberg (ej antik), 3 del Pyro, div porslin, div glas, figuriner, prydnadsföremål.

Lite smycken, lite nysilverbestick, armbandsur bl.a. ett märkt Raymond Weil.
Leja-ur, fickur.

Konst bl.a. litografi Ilon Wikland, Lars Norrman, Ola Steen, Evy Låås, Kerstin Axell. Utställnings-affisch Braque. Tavlor bl.a. Christian Björn Larsen, Folke Wilhelmsson Berg, Andreas Hanson m.fl.

Se också auktion.se!

Servering.
Betalning kan ske kontant, med kort eller Swish.
Inropsavgifter uttages

Välkomna!

Share